Overig

Laatste update:

Transporteurs eisen 7,5 miljard van fabrikanten wegens kartelvorming

Na onthulling van de kartelvorming volgens nu de schadeclaims (foto: Shutterstock)

De prijzen van zes truckfabrikanten werden kunstmatig hoog gehouden.  

Europese transportbedrijven eisen ten minste 7,5 miljard euro van zes grote fabrikanten van vrachtwagens. DAF, Daimler, Iveco, MAN, Scania en Volvo/Renault hebben van 1997 tot 2011 prijsafspraken gemaakt. Wegens kartelvorming kregen zij in 2016 al een boete van 3,7 miljard euro opgelegd door de Europese Commissie.

Volgens het FD zijn de eerste claims ingediend door advocatenkantoor Hausfeld & Co, namens Franse transporteurs voor in totaal 70 duizend vrachtwagens. Nog voor het eind van het jaar dienen ook Transport en Logistiek Nederland (TLN) en transportverzekeraar TVM namens Nederlandse transportbedrijven hun claims via Hausfeld in. Daarbij zou het gaan om 1,2 miljard euro. Ook de stichting MKB-Claim is van plan een schadeclaim in te dienen. 

TLN schat dat in de periode 1997-2011 in Nederland circa 240 duizend vrachtwagens zijn gekocht met een gewicht boven de zes ton. Per vrachtwagen zou een bedrag tussen de 5.000 en 6.000 euro teveel zijn betaald. Soms zelfs 15 duizend euro. “We denken dat onze leden voor ten minste 1,2 miljard euro zijn benadeeld. De rente is daar nog niet bij meegerekend”, zegt Jeroen van Velzen, advocaat van TLN, in het FD.

De Europese Commissie begon in 2014 een onderzoek. Inmiddels heeft de EC documenten gevonden die aantonen dat de vrachtwagenfabrikanten afspraken maakten over prijzen. ook maakten zij gebruik van software om de prijzen op elkaar af te stemmen. Bovendien voerden de truckfabrikanten een gezamenlijke strategie om de invoering van zuinige, milieuvriendelijke motoren zo lang mogelijk uit te stellen. 

Deel dit item

Dit artikel is geschreven door

Maarten
Transporteurs eisen 7,5 miljard van fabrikanten wegens kartelvorming | Fleet&Mobility

Transporteurs eisen 7,5 miljard van fabrikanten wegens kartelvorming

Maarten Maarten
• Laatste update:
Na onthulling van de kartelvorming volgens nu de schadeclaims (foto: Shutterstock)

Europese transportbedrijven eisen ten minste 7,5 miljard euro van zes grote fabrikanten van vrachtwagens. DAF, Daimler, Iveco, MAN, Scania en Volvo/Renault hebben van 1997 tot 2011 prijsafspraken gemaakt. Wegens kartelvorming kregen zij in 2016 al een boete van 3,7 miljard euro opgelegd door de Europese Commissie.

Volgens het FD zijn de eerste claims ingediend door advocatenkantoor Hausfeld & Co, namens Franse transporteurs voor in totaal 70 duizend vrachtwagens. Nog voor het eind van het jaar dienen ook Transport en Logistiek Nederland (TLN) en transportverzekeraar TVM namens Nederlandse transportbedrijven hun claims via Hausfeld in. Daarbij zou het gaan om 1,2 miljard euro. Ook de stichting MKB-Claim is van plan een schadeclaim in te dienen. 

TLN schat dat in de periode 1997-2011 in Nederland circa 240 duizend vrachtwagens zijn gekocht met een gewicht boven de zes ton. Per vrachtwagen zou een bedrag tussen de 5.000 en 6.000 euro teveel zijn betaald. Soms zelfs 15 duizend euro. “We denken dat onze leden voor ten minste 1,2 miljard euro zijn benadeeld. De rente is daar nog niet bij meegerekend”, zegt Jeroen van Velzen, advocaat van TLN, in het FD.

De Europese Commissie begon in 2014 een onderzoek. Inmiddels heeft de EC documenten gevonden die aantonen dat de vrachtwagenfabrikanten afspraken maakten over prijzen. ook maakten zij gebruik van software om de prijzen op elkaar af te stemmen. Bovendien voerden de truckfabrikanten een gezamenlijke strategie om de invoering van zuinige, milieuvriendelijke motoren zo lang mogelijk uit te stellen.